Železniční muzeum Kroměříž

Činnost našeho kroměřížského železničního muzea dlouhodobě podporuje město Kroměříž


Železniční muzeum Kroměříž bylo poprvé otevřeno v květnu 2014, od té doby je ve vybrané dny během hlavní turistické sezony v provozu každý rok. Průběžně se pak snažíme naše sbírky rozšiřovat a muzeum postupně rozvíjet.

Otevírací doba muzea

Vážení příznivci železnice,
v roce 2021 Vás rádi uvítáme v naší expozici během těchto vybraných dnů:

13. června - Při příležitosti oslav 140 let trati Kroměříž - Zborovice, v rámci kterých se můžete těšit na jízdy zvláštních vlaků s doprovodným programem, bude muzeum otevřeno od 9:30 do 16:00.

prázdninové soboty - jako součást Hanáckého léta na kolejích, tedy pravidelných jízd historických vlaků mezi Kroměříží, Tovačovem a Chropyní. Podrobnosti o jízdách výletních vlaků najdete na webu HLNK, muzeum bude otevřeno každou červencovou a srpnovou sobotu od 9:00 do 17:00.

12. zaří - Součástí programu tradiční akce "S vláčkem o závod" bude i naše muzeum, tešit se však můžete i na bohatý doprovodný program.

Důsledkem platnosti vládních opatření může dojít ke změnám výše uvedeného plánu, o kterých se Vás však budeme snažit s co největším předstihem informovat. Děkujeme za pochopení!

Plakát s přehledem otevíracích dnů si můžete stáhnout zde.

Pro skupiny zájemců (dětské tábory, výpravy, odborné exkurze) je možné individuálně domluvit prohlídku i mimo vyhlášené termíny. Rádi Vám také individuálně zpřístupníme prostory muzea jako kulisu např. pro fotografování svatby. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím e-mailu v zápatí stránky, nebo na telefonu +420 602 575 513.

V historické pokladně je možné zakoupit turistické vizitky muzea a trati Kojetín - Tovačov, pohledy, pexeso a publikace týkající se historie tratí přilehlých k našemu muzeu.

Co je v našem muzeu k vidění?

Expozice dopravy, přepravy a zabezpečovacích zařízení

Železnice je obrovským kolosem, ve kterém do sebe jednotlivé části musí přesně zapadat. Veřejnost však vidí pouze zlomek toho, co obnáší jízda vlaku.
Seznamujeme návštěvníky s vývojem zabezpečování železniční dopravy a ukazujeme, co vše zahrnuje práce dopravních zaměstnanců. Přípravu vlakové cesty demonstrujeme na elektromechanickém staničním zabezpečovacím zařízení z železniční stanice Moravské Bránice, které je propojeno se skutečnými světelnými návěstidly, výstražníkem a přestavníkem. Nabízíme ale i porovnání s evolučně mladšími typy zabezpečovacích zařízení, např. s ovládacím pultem typového elektronického stavědla z bývalé železniční stanice Olomouc město, která je dnes už pouze zastávkou.

Expozice sdělovací techniky

Pro celé lidstvo, ale i pro železniční dopravu byla odjakživa důležitá komunikace. V našem muzeu naleznete průřez celou historií sdělovací techniky – od telegrafu po telefonní aparáty. Naší chloubou je pak funkčně propojená dvojice dálnopisů Siemens T100, na které si návštěvníci mohou zkusit odeslat svou vlastní zprávu.
Do sdělovací techniky na železnici ale také neodmyslitelně patří hodiny provozované systémem jednotného času. Obdivovatele tohoto skloubení elektrotechnické a strojírenské preciznosti můžeme potěšit, neboť u nás naleznete samozřejmě naleznete průřez základními výrobními typy hodin používaných na území Československa. Samozřejmostí je, že jsou propojeny s matečními kyvadlovými hodinami a jsou plně funkční.
Nejnovějším a nejpůsobivějším exponátem této sekce naší expozice je ale tabule nástupištního informačního zařízení vyráběného společností PRAGOTRON. Náš konkrétní exemplář se podařilo zachránit z Valašského Meziříčí a tak si návštěvníci našeho muzea mohou užít ikonického klapavého zvuku spojeného s provozem tohoto zařízení.

Expozice provozu železničních vozidel

Ve třetí místnosti našeho muzea mají návštěvníci možnost zhlédnout několik artefaktů z oblasti konstrukce a provozu železničních vozidel, které dokážou lecčím překvapit. Málokdo si totiž dokáže představit, jak velký může být píst spalovacího motoru dieselektrické lokomotivy nebo jak z blízka vypadá trolejový drát, z nějž lokomotivy odebírají proud po kiloampérech.

Do této expozice také jednoznačně patří i několik exponátů, které svými rozměry neumožňují umístění do běžných výstavních prostor. Ano, řeč je o našem historickém motoráčku , který je doponován v přilehlé kruhové remíze.

Reportáže a obrazové postřehy z muzea

Reportáž České televize v rámci pořadu Toulavá kamera (rok 2021): www.ceskatelevize.cz
Reportáž ze slavnostního otevření (rok 2014): www.vlaky.net
Reportáž z demontáže zařízení v Moravských Bránicích (rok 2010): www.vlaky.net
Provoz dálnopisného přístoroje: www.youtube.com

 • Kroměřížská dráha z.s.

  Sídlo:

  Osíčko 122

  Bystřice pod Hostýnem 768 61

  IČ:

  22664823

  DIČ:

  CZ22664823

   


 • Číslo účtu:

  2301934885/2010
  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  Facebook:

  www.facebook.com/KromerizskaDraha

  Telefon:

  602 575 513

  606 032 559

   KMD ©